O autorze
Jestem politykiem, posłem na Sejm VI i VII kadencji. Wcześniej pracowałem na uczelni – zrobiłem doktorat z logiki na UJ, napisałem go na stypendium w USA. Potem byłem przedsiębiorcą, współwłaścicielem dwóch firm z branży nowych technologii i turystyki. Jednak kiedy w 2005 r. zająłem się polityką, to ona okazała się moją pasją. Ma tę przewagę nad pracą naukową, że wiąże się w prosty sposób ze zmienianiem rzeczywistości, i tę przewagę nad biznesem, że jest – a przynajmniej być powinna – w równie prosty sposób prospołeczna. Jestem liberałem, zarówno w sensie gospodarczym, jak i światopoglądowym. Jestem zwolennikiem wolnego rynku i idei obywatelskości, jestem za refundacją in vitro i legalizacją związków partnerskich. Jestem z Krakowa, a sprawy mojego miasta i regionu są dla mnie szczególnie ważne. W Krakowie przewodniczę Stowarzyszeniu Logiczna Alternatywa.

Już wiem, dlaczego Komorowski podpisał ustawę o OFE

27 grudnia prezydent Komorowski podpisał ustawę o OFE. W oficjalnym komunikacie kancelaria prezydenta poinformowała, że był on niejako zmuszony podpisać – mimo wątpliwości natury konstytucyjnej – ustawę, bo uzyskał od ministra finansów informację, że jeśli jej nie podpisze, zagrożone będzie bezpieczeństwo finansów publicznych. Ponieważ to ostatnie zabrzmiało groźnie, a z dostępnych mi danych nie można było wysnuć takiego wniosku (z czym zgadzali się również wybitni ekonomiści), postanowiłem wysłać interpelację do ministra Szczurka, w której poprosiłem o udostępnienie przedstawionych prezydentowi analiz i opracowań dotyczących konieczności reformy OFE. Odpowiedź przyszła pocztą wczoraj i jest rzeczywiście porażająca.

Pismo napisała pani minister Leszczyna. Zawiera ono mnóstwo niezrozumiałych na pierwszy rzut oka informacji. Na przykład odpowiedź na pytanie, jakie byłyby główne konsekwencje uruchomienia procedur ostrożnościowych i sanacyjnych po przekroczeniu progu 55% np. jako efektu niewprowadzenia reformy emerytalnej w 2014 r., rozpoczyna się od słów (słów?): http://finanse.mf.gov.pl/reforma-emerytalna/pytania-i-odpowiedzi/reforma-systemu-ofe/-asset_publisher/... – i tak dalej. Mówiąc w skrócie, w odpowiedzi na interpelację dostałem po raz pierwszy – a to moja druga sejmowa kadencja – wyłącznie cztery linki do stron ministerstwa (choć trzeba oddać sprawiedliwość minister Leszczynie – większość z podanych linków ma długość 8 linijek tekstu). Trzy z nich kierują do działu „Pytania i odpowiedzi”. Słowa kończące pismo minister Leszczyny: „Przekazując powyższe informacje pozostaję z szacunkiem” nabrały wczoraj nowego znaczenia.

Teraz już rozumiem desperację Prezydenta Komorowskiego, skoro otrzymał od ministra te same dane, co i ja. Widzę, jak siedzi w fotelu przed komputerem i mozolnie wklepuje kolejny link długości 8 linijek: A-S-S-E-T-P-U-B-L-I-S-H-E-R… A następnie trafia na stronę ministerstwa, na której może co najwyżej wypełnić internetowo formularz PIT. Co prawda Bronisław Komorowski dzięki danym przekazanym przez Mateusza Szczurka nie dowiedział się więcej o OFE i stanie finansów publicznych, ale za to dowiedział się, że minister finansów darzy go szacunkiem. Więc w dowód wdzięczności podpisał ustawę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...